čtvrtek 28. listopadu 2013

Vánoční filmová mánie

Prakticky hned jak udeří polovina listopadu, začínám mít vánoční náladu a začínám se postupně připravovat na vše, co chci stihnout do Vánoc - koupit/vyrobit dárky, udělat vánoční úklid a výzdobu, upéct cukroví. Vánoční nálada je také důvod, proč ze své běžné seriálové zvukové kulisy přepínám na filmy s vánoční tématikou - protože je to super a celé mé nadšení to ještě zvětší (takže mi pak vlastně nevadí, když po třech hodinách běhání po krámech a shánění všeho potřebného padnu na hubu do postele a umřu).
Nechápu lidi, co tvrdí, že Vánoce jsou plné stresu a měly by se zrušit. Houby. S mamkou máme takové hezké tvrzení, že tohle říkají jen lidi, co si prostě neumí všechno hezky zorganizovat. Ale abych se dostala k tématu - bez jakých filmů se tedy před Vánoci prostě neobejdu?

1. Tři oříšky pro Popelku (1973)
Kdo by neznal česko-německou vánoční klasiku s "Cácorkou" Libuší Šafránkovou a předabovaným princem Pavlem Trávníčkem? Klasická pohádka o Popelce trošku jinak, navíc v dokonalém pozadí zasněžené krajiny...


2. Anděl Páně (2005)
Jedna z povedených českých pohádek za posledních pár let. Před Vánoci je všude v nebi veliký šrumec, páč se všichni připravují na Ježíškovo narozeniny a všem se do cesty plete anděl Petronel (Ivan Trojan). Na co sáhne, to pokazí. Pán Bůh (Jiří Bartoška) mu nakonec dá na starost hlídání nebeské brány. Když ale i tohle anděl pokazí, pošle jej Pán Bůh na zemi v podobě žebráka, aby za den napravil jednoho hříšníka, nebo půjde jako padlý anděl do pekla.
Úžasný nápad, úžasný humor ("Co se to tady, proboha děje?" "Dost hloupá otázka, když jsi vševědoucí."), opět zasněženo všude možně. Opravdu doporučuji.3. Rolničky, kam se podíváš (1996)
Příběh otce, který kvůli práci zanedbává svou rodinu a jako kompenzaci slíbí synovi k Vánocům akční figurku hrdiny Turbomana. Kterého samozřejmě nekoupil, takže začíná honička na téma "kde sehnat o Štědrém dni nejžádanější hračku roku".
Já mám hrozně ráda Arnolda Schwarzeneggera - viděla jsem skoro všechny akčňáky - a proto mě hrozně baví filmy, kde tyhle akční ikony šoupnou do nějaké úplně jiné role.4. Sám doma (1990) a Sám doma 2 (1992)
Jak malého Kevina zapomenou doma při odjezdu na dovolenou a on pak musí čelit velmi vynalézavým způsobem dvěma zlodějům, kteří mu chtějí vyloupit barák - to zná každý. Já jsem se na něj těšila jako malá každé Vánoce. Stejně tak na druhý díl, kde se Kevin pro změnu ztratí v New Yorku.
5. Grinch (2000)
Na sněhové vločce leží víska Kdosice a v ní žijí Kdovíci. A Kdovíci milují Vánoce (že vám ty americké přijdou přehnané - tak tady je to horší). Jediný, kdo Vánoce bytostně nenávidí je Grinch, který žije sám na vrcholku hory na Kdosicemi a je pro ostatní vyloženě noční můrou. A jednou se rozhodne, že ukradne Vánoce.
Jim Carrey pod spoustou latexu a make-upu, kde ho stejně poznáte.6. Ukradené Vánoce (1993)
Když jsem zmínila Grinche, nesmím zapomenout na další kradené Vánoce - v Halloweenském městečku žije vládce Svátku všech svatých - kostlivec Jack Skellington. Halloween jej už nudí a tak smutný odchází z města, až narazí na Vánoční městečko. Ty barvy! Ta atmosféra. Jack je nadšen a rozhodne se, že letos Vánoce připraví on a obyvatelé Halloweentownu.
Tim Burton jak vyšitý - morbidní, originální, naprosto roztomilé, se skvělým soundtrackem.7. Vánoční koleda (2009)
Animovaná adaptace klasického příběhu od Charlese Dickense. Ebenezer Vydřigroš je starý lakomec, který by si nechal pro korunu vrtat koleno, nikoho nemá rád a veškerými svátky opovrhuje. Po tři noci jej navštíví tři duchové Vánoc - minulých, současných a budoucích - otázkou je, jestli Ebenezer prokoukne a napraví své chyby.
8. Kráska a zvíře : Kouzelné Vánoce (1997)
Sice hodně slabý vývar, který jen těží z úžasnosti klasické Krásky a Zvířete, nicméně co si budeme namlouvat, kouzlo to má. Hezky to navodí Vánoční atmosféru, má to jednoduchý, ale celkem pěkný příběh a je tam zase Zvíře ve své prokleté podobě (která je mnohem lepší a hezčí než ta lidská).9. Velká vánoční jízda (2011)
Úžasný animák o tom, jak vlastně zvládá Santa nadělit všechny dárky. S pomocí high-tech skoro kosmické lodě a armádou skřítků. Ale na jedno dítě se i přesto zapomnělo. A jelikož Santa a jeho nejstarší syn a nástupce Steve i přesto prohlásí misi za úspěšnou, nezbývá než na mladším synovi Arthurovi, aby s pomocí svého dědečka a prastarých sání dárek doručil.
A co vy? Bez jakých filmů se na Vánoce (i před nimi) prostě neobejdete?

Žádné komentáře:

Okomentovat