pondělí 16. června 2014

Seriálové tipy, aneb kvůli čemu Clover prokrastinuje

Znáte to - venku se teploty blíží třicítce, lidé míří k vodě, na balkonech na sídlištích a v parku se opaluje, co se dá a v centru města se začínají objevovat pupkatí turisté nahoře bez... Doba, kdy se Clover barikáduje v bytě, odmítá chodit ven, pokud to není životně důležité (tj. pokud neumíráme hlady, protože doma nic není), umírá vedrem na posteli a vymlouvá se na vedro, aby mohla beztrestně koukat na seriály. Teď to navíc mám opravdu beztrstně - myšák si zlomil packu a tak s ním a jeho bráchou trávím většinu času doma na posteli a nikdo mi to nemůže vyčítat. A u čeho teda tak ráda prokrastinuji?

Vikings

Seriál od stanice History Chanel sleduje osudy ambiciózního farmáře a bojovníka Ragnara Lothbroka, který se jako první viking vzepřel příkazům svého vládce earla Haraldsona a místo na východ se vypravil na západ a jako první začal s pleněním Anglie. Jako inspirace pro tvůrce posloužila sága o Ragnarovi, který je nejznámějším mýtickým hrdinou Norska.

Momentálně jsou venku dvě série, třetí začne začátkem příštího roku. Moc se mi líbí, že se snaží danou dobu napodobit co nejvěrněji, takže žádné bitvy tisíců digitálně vytvořených vojáků, žádné ladné šermířské choreografie. Navíc ta krajina... Sice se točilo v Irsku, ale i tak dokáží krásně navodit atmosféru chladného Norska, což je v těchto vysokých teplotách více než vítané. Navíc já měla vždycky slabost pro vikingy, hlavně když chodí nahoře bez...


Game of Thrones

U severu trochu zůstaneme. GoT je už hrozně profláklá a mainstreamová záležitost - kdo ji nesleduje, jako by nebyl, stejně tak je hrozně v módě GoT nesledovat a prohlašovat, jak je nad to člověk povznesený a jak je to stejně příšerný seriál, protože se nedrží originálu and shit. Mě jsou obě skupiny vcelku ukradené, seriál sleduji, knihy jsem díky tomu začala číst a nějaké změny mě fakt netrápí. Mohu jen říci, že se HBO povedl skutečně dobrý seriál na motivy úžasné fantasy ságy Písně ledu a ohně. Doporučuji se na ní podívat, ale nedoporučuji hrát pijáckou hru "dej si panáka, když se na obrazovce objeví ženské prso" - po prvním díle budete na prach.


Salem

Novinka, která odstartovala letos v květnu na WGN America. Jak název sám napovídá, evidentně půjde o procesy s čarodějnicemi v Salemu. Jep, jde, ale čarodějnice jsou tady docela badass (a jejich šéfka, Janet Montgomery, je hrozně nádherná ženská), procesy vyvolávají a řídí samy a jde jim o něco fakt velikého. První série bude vrcholit 22. června desátým dílem. Pro milovníky Marilina Mansona ještě prozradím, že nazpíval vynikající opening.


Sleepy Hollow

Také novinka této seriálové sezóny - odstartovala v září 2013 a první série skončila po třinácti dílech na konci ledna 2014. Ichabod Crane se v americké válce za nezávislost na bitevním poli střetne s nesmrtelným britským vojákem. Střet sice nepřežije, ale před smrtí se mu podaří vojákovi setnout hlavu. A následně se probouzí v městečku Sleepy Hollow o dvě stě padesát let později a s pomocí policistky Abbie Mills se snaží zabránit Apocalypse, protože (teď už) bezhlavým vojákem není nikdo jiný než samotná Smrt. Super seriál, pokud máte rádi nadpřirozeno, Tom Minson je v roli Ichaboda hrozně roztomilý.


Grimm

Další nadpřirozeno (jestli si říkáte, že už to nemůže být náhoda, tak není, já nadpřirozeno a fantasy ráda). Momentálně se schyluje ke konci třetí série, pod záštitou stanice NBC. A sledujeme příběh detektiva Nicka Burckhardta, který jednoho dne začne vídat, jak se někteří lidé mění na příšery a následně zjišťuje, že je to tak trochu rodinné dědictví. Je totiž Grimm a jeho úkolem je likvidovat Wesseny, příšery, které žijí skrytě mezi lidmi a Nickovi odhalí svou pravou tvář při nějakém emocionálním vypětí. Naštěstí má Nick zdravý rozum a policejní morálku, takže na rozdíl od jiných Grimmů odmítá zabíjet Wesseny, kteří nespáchali žádný zločin.
Tento seriál je úžasný hlavně v maskách různých Wessenů - cosplayerské porno - kteří jsou inspirovaní nejen pohádkovými bytostmi, ale i různými mýtickými bytostmi.


Lost Girl

Opět fantasy, tentokrát si vzali na paškál mýtické bytosti. Bo je hrozně zvláštní dívka, která už od svých osmnácti let nezůstává na jednom místě dlouho. Důvod je prostý - jednou za čas dostane hlad a každý muž (i žena), kterého Bo políbí, nebo se s ním vyspí zemře. Jaké štěstí, že jednou na jednu její oběť narazí duo policistů, vlkodlak a siréna a Bo vystopují. Tehdy se konečně dozvídá, že je Fae, druh nadpřirozené bytosti, konkrétně sukkuba a že se může naučit svůj hlad ovládat. Nejdřív si ale musí vybrat stranu - temné nebo světlé fae. Bo se ale rozhodne nekopat ani za jednu stranu a zůstat neutrální a nezařazená.
Nápad dobrý, seriál relativně dobrý, ale čtvrtá série už mě začíná trochu nudit. Koukám ze setrvačnosti hlavně kvůli Kenzi.


Once Upon a Time

Pohádky, opět pohádky. Zlá královna nepřeje Sněhurce a princi Krasońovi jejich štěstí a chce se jim pomstít za to, že ji porazili a sebrali jí králoství. Takže na celé pohádkové království snese kletbu, která všechny odešle do světa, kde zapomenou na to, kým jsou a kde nejsou žádné šťatné konce - do našeho světa, konkrétně do Státu Maine.
Příběh každého dílu je vždy rozdělen na dvě části - co se děje v městečku Storybrooke, kde teď postavy žijí a co bylo předtím v pohádkovém světě. Mě se ty druhé části líbily mnohem více, kdyby na nich postavili celý seriál, nevadilo by mi to. První série je super, druhá ujde, třetí mě začala v polovině nudit, tak jsem ji nedokoukala, ale navnadil mě bratr, že prý se zase rozjede, tak uvidíme.

Arrow

A přesouváme se do komiksového světa - Arrow od stanice The CW si bere na paškál komiks Green Arrow od DC. Jelikož jsem komiks (zatím) nečetla, neřeknu vám, jak hrozně moc bychom měli být seriálem rozhořčeni. Takže se mi líbí. A hodně. Zápletka je v podstatě jednoduchá - rozmazlený milionář Oliver Queen strávil po ztroskotání jachty pět let na opuštěném ostrově, než se kolem něj vyskytla rybářská loď, která jej zachánila. Jenže Oliver se z ostrova vrací jako vyměněný - po nocích loví zločince s pomocí luku a šípů a hraje si na novodobého Robina Hooda. 
Super hrdinové teď letí, takže Arrow má úspěch (ukončená druhá série a ohlášená třetí), navíc obsadit do jedné z hlavních rolí Johna Borrowmana je sázka na jistotu, nehledě na fakt, že Stephen Amell jako Oliver Queen je sexy as hell... Btw. Jestli máte rádi superhrdiny, tak na podzim startuje seriál Flash, podle stejnojmenného komiksu a pak Constantine podle komiksu Hellblazer...


StarGate SG1 a StarGate Atlantis

Myslím, že pokud jste stejná věková kategorie jako já, StarGate: SG1 určitě znáte - u nás běžela pod názvem Hvězdná brána... Jsme doma? Výborně. StarGate je takový hezký návrat k dětství, naše mamka ji nadšeně sledovala a my také. Doteď se na ní ráda podívám, ale je to mor, protože pak pouštíte jednu epizodu za druhou a narozdíl od jiných seriálů vás prostě přinutí koukat se - takže jako kulisa k uklízení a vaření naprosto nevhodná. Viděla jsem ji jak v originálním znění, tak v českém dabingu a ač je dobrý, doporučuji originální znění, protože eština vám prostě soustu vtipů nezvládne pořádně přeložit.

K Atlantis jsem se dostala až v pozdějším věku (18-19), shlédla jsem ji celou a doporučuji - zavrhněte dabing, je strašný...Doctor Who

U sci-fi nachvilku zůstaneme - myslím, že název Doctor Who je známý skoro každému- Mimozemšťan (pardon, Time Lord) cestující časem a prostorem ve své lodi TARDIS, která má podobu modré policejní budky? Každý se s tím určitě musel nějak setkat... Seriál běží s jednou šestnáctilettou pauzou už od roku 1963 a v roli Doktora se už vystřídalo 12 herců. Time Lord, TARDIS, cestování časem, mimozemšťani, historické události a osobnosti and shit, co chtít víc? Já momentálně dokoukávám nové série (tj. od Devátého Doktora) a pak se hodlám vrhnout na ty staré...


Firefly

Už dvanáct let stará záležitost, seriál, který stanice z důvodů neznámých utnula v polovině první série. Po dost negativních ohlasech fanoušků byl k seriálu natočen ještě film "Serenity", který jej ukončuje - ale naspěte potencionální děj čtyř sérií do jednoho dvouhodinového filmu...
Nicméně i když je na světě jen čtrnáct dílů, doporučuji na ně kouknout - space western ve spojení s Joshem Whedonem vám zaručí akční a vtipnou podívanou.


Gilmore Girls

Seriál o vztahu matky a dcery, který můj muž totálně nesnáší, ale já ho znám nazpaměť. Sedm sérií, po čtvrté to sice začalo jít do kopru, ale dá se na to koukat. Já je mám jako nejoblíbenější kulisu. Doporučuji s českým dabingem (který je skvělý), protože v originále mluví tak strašně rychle, že mám problém jim vvůbec rozumnět. Co hodně lidí irituje je, že všechny postavy mají úplně ten samý humor a úroveň sarkasmu jako hlavní hrdinka Lorelai, takže tak po dvou sériích máte pocit, že kdyby to celé odehrála jen jedna psotava, vyšlo by to nastejno... Ale stejně na ně nedám dopustit.


How I Met Your Mother

Další sitcom, další mainstreamovka. Tentokráte otec rodiny Ted, vypráví svým dětem, jak poznal jejich matku (což název seriálu napovídá). Ale se všemi detaily. Na devět sérií, protože proč ukončit seriál, když ho můžeme uměle natahovat, aby nám víc vydělával. Po nějaké době vám i čekání na Godota přijde zábavnější. Nehledě na tu občasnou vykrádačku seriálu "Přátelé". Ale zase mě nechápejte špatně, první čtyři série jsou výborný - vtipný, zajímavý, svižný. Pátá byla děs, šestá a sedmá šla, osmá byla hrůza a devátá série byla doslova utrpení. Díky bohům za to, že už to konečně utnuli. Ale ty první série mám fakt ráda a používám je jako zvukovou kulisu docela často.


Přátelé

Nelze mluvit o HIMYM a nezmínit Přátele. Sitcom o životě šesti přátel v New Yorku, u nás jej vysílala česká Televize. Doporučuji jak originální znění, tak dubing, oba jsou výborný.


The Big Bang Theory

Netřeba představovat, všichni určitě známe. Další seriál, který můj Muž bytostně nesnáší.


The Walking Dead

Policista Rick Grimes byl ve službě postřelen a strávil nějakou dobu v kómatu, aby se probudil do světa, který mezitím ovládla zombie apokalypsa.
Skvěle napsané charactery, skvělý vývoj, skvělé zobrazení lidské psychiky... Navíc dokonalé maskérské práce, zombíci jsou úžasní. Sledování nedoporučuji medikům, mohli by z té křehkosti lebečních kostí dostávat záchvaty - jestli smíchu nebo zoufalství už záleží na daném člověku. I my s Mužem je dostávali. 


Jo, uznávám, seznam je to poměrně veliký (a to jsem ještě nesepsala své oblíbené animované seriály), ale sleduji seriály už hodně dlouho, takže to není tak strašné jak se zdá... A co sledujete vy? Přijímám návrhy na nějaké nové seriály.

8 komentářů:

 1. červený trpaslík je taky klasika, it crowd má pár legendárních hlášek, battlestar Galactica se taky dal a jednu dobu jsem byla docela závislá na glee :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na Červeného trpaslíka musím mít náladu, IT Crowd byl chvilku fajn, ale pak ten humor (dle mého názoru) hodně upadl. Battlestar mě zajímala, ale nebaví mě, když na ní musí koukat sama a můj chlap měl vždycky hrozný náskok...

   Vymazat
 2. Krome tech, co tam mas uvedene, sleduju 2 broke girls, The new girl (posledni serie je divna, ale Nick je stale neskutecne sladky :) ), Agents of Shield. Z tech jiz ukoncenych jsem zboznovala Burn notice. Taky jsem stale jeste nevidela posledni sezonu a pul Dr. House. A chci dat sanci True blood, u ktere jsem videla jen prvni sezonu a nejak jsem se k sledovani dalsich nedostala.
  Co jsem vzdala definitivne, jsou Supernatural, kteri mi prijdou jako jeden velky fanservis a na ten ja si v prehnane mire moc nepotrpim. Proto se mi ani nelibila nejnovejsi sezona Sherlocka, prisla mi trapna. Az posledni dil se to trochu zlepsilo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 2 broke girls už jsem okukovala, zkusím je prubnout, Agent of Shield čekají na shlédnutí a na New Girl jsem koukala taky, ale utla jsem to na začátku třetí série - jediné, co se mi na tom seriálu líbí je Jess. =D

   Supernatural jsem vzdala na začátku šesté série (jsem vydržela docela dlouho), True Blood jsem zkoušela, ale nezaujalo mě. House mám ráda, ale jen s mírou, pak už ty epizody začnou hrozně splývat dohromady. Poslední série Sherlocka pro mě byla takovým zklamáním, že se ani do seznamu neprobojoval, dokonce jsem ji ani nedokoukala.

   Vymazat
 3. Huh, takových seriálů! Jak je vůbec možné tohle stíhat? :) Já koukám obvykle jen na jednu, maximálně dvě série a i tak jsem ráda, že si na to ten čas najdu :) Někde je něco hrozně špatně! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak co si budeme namlouvat - na všechny tyhle seriály koukám už strašně dlouho, a při rychlosti "jeden nový díl za týden" se to stíhat dá. =) Nové seriály sleduju převážně v létě, kdy je vysílací pauza snad u všeho, takže se to všechno hezky rozloží. =)

   Vymazat
 4. Salem!! Zrovna hrozně sháním něco staro-čarodějnického, tohle téma mě poslední dobou fakt chytá. Díky za tip, už stahuju! :)

  OdpovědětVymazat